Nasi Opiekunowie Merytoryczni

prof. dr hab. nauk medycznych Robert Śmigiel

dr hab. nauk medycznych Krystyna Szymańska

dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna

dr hab nauk medycznych Krzysztof Szczałuba

 

 

dr hab. Robert Śmigiel

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalista  pediatrii, neonatologii i genetyki klinicznej. Robert Śmigiel związany jest z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu od początku swojej pracy zawodowej. Staż i pierwsze lata pracy spędził w Klinice Chirurgii Dziecięcej, kolejno w Klinice Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej, w Katedrze Patofizjologii i Katedrze Genetyki. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Pediatrii Społecznej UM we Wrocławiu. Pracuje głównie  jako lekarz genetyk kliniczny w Poradni Genetycznej FUM we Wrocławiu, jako konsultujący lekarz genetyk-pediatra oraz jako lekarz neonatolog dyżurujący w oddziałach noworodkowych.

Tematyka pracy badawczej prof. Roberta Śmigla skupia się nad zagadnieniami wad rozwojowych u dzieci oraz chorób rzadkich. Jest autorem i współautorem szeregu publikacji oryginalnych, prac kazuistycznych i poglądowych w czasopismach o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym, jak i autorem kilku rozdziałów w podręcznikach naukowo-dydaktycznych oraz materiałów dydaktycznych w poradnikach dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Od wielu lat współpracuje społecznie ze stowarzyszeniami i fundacjami rodziców i opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami rozwoju. Jest członkiem i sympatykiem lokalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń rodzicielskich, takich jak:  Stowarzyszenia „Razem” (Wrocław), „Bardziej Kochani” (Warszawa), „Gen” (Poznań), „SLOsie” (Warszawa), Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego oraz Fundacji „Potrafię Pomóc” (Wrocław). Prof. Śmigiel jest założycielem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Rzadkimi Chorobami Genetycznymi i ich Rodzin „Wspólnie” (www.wspolnie.org ). Jest także przewodniczącym Zarządu Krajowego Fundacji L’Arche, która prowadzi domy o charakterze rodzinnym (wspólnoty zamieszkania) oraz miejsce pracy dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną (www.larche.org.pl). Jest żonaty, ma czwórkę dzieci – dwie dziewczyny i dwóch chłopców.

 

dr hab. Krystyna Szymańska

Krystyna Szymańska jest neurologiem dziecięcym. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neurologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie gdzie zajmowała się głównie zaburzeniami neurorozwojowymi i padaczką. Od roku 2009 pracuje w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W pracy swojej koncentruje się przede wszystkim na wczesnej diagnostyce zaburzeń rozwojowych.

 

dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna

Ukończyła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, uzyskując stopień mgr inż. w zakresie żywienia człowieka i dietetyki.
Już na studiach rozpoczęła pracę w Klinice Pediatrii i Endokrynologii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, gdzie prowadziła badania do pracy doktorskiej, obronionej w 2008 roku na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Tytuł pracy: „Wpływ wapnia pokarmowego na wskaźniki antropometryczne, wskaźniki gospodarki lipidowej i węglowodanowej u dzieci i młodzieży z otyłością prostą.
Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu uzyskała w 2019 roku, na podstawie cyklu publikacji pt. „Rola otyłości i jej powikłań oraz sposobu żywienia i stanu odżywienia w patogenezie wybranych zaburzeń stanu zdrowia”.
Jest zatrudniona w Zakładzie Dietetyki Klinicznej (wcześniej w Zakładzie Żywienia Człowieka) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od 2006 roku..

 

dr Krzysztof Szczałuba

Doktor nauk medycznych Krzysztof Szczałuba jest specjalistą w zakresie genetyki klinicznej. W roku 1998 ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, w latach 1999-2001 odbył staż podyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. W latach 2001-2012 pracował jako adiunkt w Zakładzie Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Od 2010 roku pracuje jako konsultant w Instytucie-Centrum Onkologii w Warszawie, a od 2012 roku także w Poradniach Genetycznych Centrum Medycznego Medgen w Warszawie oraz Mastermed w Białymstoku. Od roku 2016 jest zatrudniony w charakterze konsultanta w zakresie genetyki klinicznej oraz lekarza Poradni Genetycznej w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. W roku 2008 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych z wyróżnieniem z zakresu neurogenetyki. Jest pierwszym autorem publikacji w takich czasopismach jak Neurology, American Journal of Medical Genetics, Neonatology, European Journal of Neurology, European Journal of Human Genetics i Pediatric Neurology. Jest laureatem Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację w 2006 roku, Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Nagrody w ramach zjazdu Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w 2014 roku. Był wykonawcą projektu badawczego dotyczącego zastosowania mikromacierzy w diagnostyce przyczyn autyzmu oraz kierownikiem projektu obejmującego zastosowanie nowoczesnych technik cytogenetyczno-molekularnych w badaniu podłoża wad rozwojowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Komisji Autyzmu przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Zainteresowania zawodowe: neurogenetyka, zwłaszcza patogeneza zaburzeń spektrum autyzmu, dysmorfologia, onkogenetyka, a także zastosowanie nowoczesnych technik diagnostycznych biologii molekularnej w praktyce klinicznej. Jest żonaty i ma dwie córki.